Dywan – co warto wiedzieć o dywanach?

dywany

Inwestycja w dywan to świetny sposób na ożywienie każdego wnętrza. Dzięki niemu bez większego problemu zakryjemy wszystkie mankamenty starej i zniszczonej podłogi. Warto również wspomnieć, że dostępne na rynku dywany pełnią funkcję dekoracyjną oraz są bardzo ważnym elementem wystroju pomieszczeń.

Ogólne informacje

Najczęściej spotkać się można z dwoma rodzajami dywanów. Pierwsze tkane są ręcznie, a drugie produkuje się maszynowo. Poszczególne modele różnią się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane. To właśnie materiał determinuje miejsce, w którym dywan może być położony. Do najważniejszych i zarazem podstawowych cech określających jakość dywanów zaliczyć należy ilość posiadanych przez nie punktów na metr kwadratowy. Najogólniej rzecz ujmując, chodzi tutaj o „rozdzielczość” dywanu. Dywany gładkie posiadają standardowo od 150-500 tysięcy punktów (dzięki temu są miękkie i dają wyraźny wzór). Warto jednak wiedzieć, że w ofercie dobrych sklepów z dywanami, a takim bez wątpienia jest sklep DYWILAN, bez większego problemu znajdziemy kolekcje posiadające do 890 tysięcy punktów.

Z jakich materiałów produkuje się dywany?

Materiały, z których najczęściej produkuje się dywany to: jedwab i wełna.  Wszystkie one sprawiają, że dywan posiada odpowiednią miękkość oraz cechuje się wysoką odpornością na zabrudzenia. Warto jednak zaznaczyć, że to właśnie wełna uważana jest za drugi – zaraz za jedwabiem – najszlachetniejszy surowiec wykorzystywany do produkcji dywanów. Ponadto, jeżeli zależy nam na tym, aby dywan był odporny na ścieranie, to powinniśmy szukać modelu wzbogaconego o polipropylen.  W trakcie poszukiwań idealnego egzemplarza spotkamy się również z dywanami wykonanymi z poliamidu i akrylu.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Poszukiwania dywanu powinny być oparte o miejsce, w którym ma on zostać położony. Pamiętajmy, że w przedpokojach najlepiej sprawdzą się modele odporne na ścieranie i zabrudzenia. Warto również zwrócić uwagę na kolor – w często odwiedzanych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się dywany ciemne o niskim runie.

Dywan do pokoju dziennego

Jeżeli szukamy dywanów do jadalni lub pokoju dziennego, to powinniśmy rozglądać się za modelami sprężystymi oraz łatwymi w czyszczeniu. Najlepszym materiałem będzie w tym przypadku okaże się wełna. W przypadku pokoju dziecięcego idealnie sprawdzą się dywany miękkie i kolorowe, ponieważ są one bezpieczne i sprzyjają zabawie.

Dywan do sypialni

Do sypialni powinniśmy dobierać dywany jasne, miękkie, z wysokim włosiem. Dzięki nim pomieszczenie będzie cieplejsze i bardziej przestronne. Najlepszym materiałem w przypadku sypialni jest wełna. Na rynku znaleźć można obecnie szeroki wachlarz wzorów i kolorów. Cena poszczególnych modeli uzależniona jest od rozmiaru, materiału oraz techniki produkcji. Warto wiedzieć, że najdroższe są oczywiście dywany tkane ręcznie.

Dywany wełniane

Dywany wełniane są w pełni naturalnymi wyrobami, zapewniającymi najwyższy komfort użytkowania. Dodatkowo są one przyjazne środowisku, ponieważ rozkładająca się wełna, nie wydziela żadnych szkodliwych substancji. Wykonane z wełny dywany, dzięki posiadanym atestom, wykorzystywane są często w pokojach dziecięcych oraz przedszkolach. Warto również zaznaczyć, że wełna, dzięki swoim właściwościom, wpływa na poprawę krążenia krwi w organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *